Super League: Νέα απογοήτευση για τον Ολυμπιακό

Τρίτο σοκ για τον Ολυμπιακό σε μία εβδομάδα, καθώς την ισοπαλία στην Ξάνθη και την εντός έδρας ήττα από τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας για το Champions League ακολούθησε νέα βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» διανύουν περίοδο αγωνιστικής κρίσης, όπως απέδειξαν με την ισοπαλία (1-1) απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης για την 4η αγωνιστική, στο άδειο κι απόψε «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι γηπεδούχοι παρασύρθηκαν στο ρυθμό των Αρκάδων κι έχασαν το πρώτο ημίχρονο. Ουσιαστικά το καλό διάστημα των Πειραιωτών στο πρώτο μισό του αγώνα συμπυκνώθηκε στο πεντάλεπτο από το 36΄ έως το 40΄.

Στην πρώτη φάση το σουτ του Οφόε έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 38΄ νέα προσπάθεια του Βέλγου κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, στο 39΄ η κεφαλιά του Ένχελς από κόρνερ του Σεμπά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 40΄ ο Αθανασιάδης μόλις που πρόλαβε τον Τζούρτζεβιτς.

Ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι σε ανύποπτη φάση, όταν στο 54΄ ο Ρομαό βρήκε την μπάλα με το χέρι στο γύρισμα του Ισνάλδο και το πέναλτι εκτέλεσε ο Μανιάς στο 55΄ για το 0-1. Ο Εμενίκε είχε δοκάρι στο 63΄ με κεφαλιά, αλλά χρειάστηκε να φτάσει ο αγώνας στο 84ο λεπτό για να ξανακάνει φάση ο Ολυμπιακός, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει την κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς.

Πριν απ΄ αυτό, είχε χρειαστεί η επέμβαση του Καπίνο στο τετ α τετ με τον Καλτσά για να παραμείνει το σκορ στο 0-1, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Καλτσάς έβγαλε τον Δουβίκα σε νέο τετ α τετ, αλλά ο διεθνής τερματοφύλακας νίκησε κι αυτόν.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όταν το σουτ του Ανδρούτσου βρήκε στον Ιγκλέσιας, κατά πάσα πιθανότητα στη μασχάλη του. Ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα κι ο Τζούρτζεβιτς από τα 11 μέτρα ισοφάρισε.