Ο Παναθηναικός νίκησε τον ΠΑΟΚ του Γκαρσία

Παναθηναϊκός ήταν εκ των μεγάλων κερδισμένων της 26ης αγωνιστικής όχι μόνο γιατί κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 2-1 αλλά γιατί είδε και τις προπορευόμενες ομάδες στη βαθμολογία (σ.σ. ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Αστέρα) να χάνουν και μείωσε τη διαφορά ενόψει των playoffs που θα ξεκινήσουν την επόμενη εβδομάδα με την κλήρωση να γίνεται τη Δευτέρα (15/3, 18:30).

Σε ένα παιχνίδι με ανάλογη εικόνα των προηγούμενων αγώνων του τριφυλλιού, όπως κόντρα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, οι πράσινοι έδωσαν χώρο στον ΠΑΟΚ που είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός όμως βρήκε γκολ στην πρώτη του τελική στο 39′ με τον Μακέντα. Στο δεύτερο 45λεπτο οι πράσινοι βελτιώθηκαν, έκλεισαν τους χώρους βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Ιωαννίδη και απλά είδαν τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 2-1 χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα άλλο και η Δευτέρα (15/3) που ξημερώνει θα είναι μια ακόμη μέρα με αναταράξεις για τον Πάμπλο Γκαρσία και τους παίκτες του.

ΜΕ ΒΑΣΙΚΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟΥΜΠ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με μια ενδεκάδα με εκπλήξεις μεσοεπιθετικά από τον Λάζλο Μπόλονι που έδωσε φανέλα βασικού στους Αγιούμπ, Χατζηγιοβάνη και Μακέντα με τον πρώτο να έχει να παίξει από τον περασμένο Σεπτέμβριο ως βασικός σε κάποιο ματς των πράσινων ενώ η τελευταία του παρουσία σε παιχνίδι του τριφυλλιού ήταν τον Ιανουάριο.

Από την άλλη ο Πάμπλο Γκαρσία και αυτός επέλεξε τον Σβιντέρσκι αντί του Κρμέντσικ στο αρχικό σχήμα με τον Πολωνό να αγωνίζεται στη βασική ενδεκάδα της ομάδας της Θεσσαλονίκης για πρώτη φορά μετά τον Ιανουάριο ενώ ο τεχνικός των φιλοξενούμενων έριξε στο ματς και τον Μπάμπα ως αριστερό μπακ.

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ, ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος από πλευράς ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνέχεια τη μπάλα στα πόδια τους και προσπαθούσαν να απειλήσουν πότε με τον Σβιντέρσκι, πότε με τον Ζίβκοβιτς που έχασε τη μεγαλύτερη φάση στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 16′ με κεφαλιά που έφυγε έξω ενώ μέχρι και με τον Κρέσπο έβγαλαν φάση οι φιλοξενούμενοι.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να παίξει μπάλα με γρήγορες και βαθιές μπαλιές κυρίως προς τον Χατζηγιοβάνη αλλά χωρίς αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η πρώτη σωστή επίθεση και πρώτη τελική του τριφυλλιού έφερε το γκολ για την ομάδα του Λάζλο Μπόλονι. Στο 39′ ο Βιγιαφάνιες άνοιξε ωραία το παιχνίδι στα δεξιά στον Χατζηγιοβάνη. Ο εξτρέμ του Παναθηναϊκού έκανε μια τρομερή σέντρα προς το κεφάλι του Μακέντα ο οποίος νίκησε τον Ίνγκασον και άνοιξε το σκορ.