Εύκολα η ΑΕΚ κέρδισε τον Παναιτωλικό με 2 – 0

Η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο θύμισε… κάτι από τα παλιά στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό και πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 2-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ στο ΟΑΚΑ. Μάλιστα, η «Ένωση» αφού άνοιξε το σκορ λίγο πριν την εκπνοή του Α’ ημιχρόνου με τον Γιόχανσον, στην επανάληψη πήρε τα πάνω της, έχασε ευκαιρίες, έφτασε στο 2-0 με τον Πλατέλλα στο 74′ και τελικά στόχησε και σε πέναλτι με τον Μάνταλο στις καθυστερήσεις, χάνοντας την ευκαιία για ένα ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Οπως και στο προηγούμενο ματς με τον Πανθρακικό, η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο 20λεπτο, διάστημα στο οποίο δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις. Ανάμεσά τους η κλασική ευκαιρία του Χρήστου Αραβίδη στο 15΄, όταν «άδειασε» έξοχα τον Κούσσα και σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Μετά το δυναμικό ξεκίνημα, ο ρυθμός άρχισε σιγά,σιγά να πέφτει. Οι γηπεδούχοι ήταν μέτριοι, οι φιλοξενούμενοι άτονοι και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια. Ομως, στο 44ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιάκομπ Γιόχανσον άνοιξε με κεφαλιά το σκορ, ακριβώς όπως είχε γίνει και την περασμένη εβδομάδα στην Κομοτηνή. Ξανά σκόρερ, ξανά MVP της αναμέτρησης ο Σουηδός.

Ο Γκας Πογέτ αυτή τη φορά άλλαξε πρόσωπα, όχι τακτική. Ακόμα κι έτσι, ο Ουρουγουανός κερδίζει ξανά πόντους με τις κινήσεις του αφού οι δύο αλλαγές, Τζεμπούρ και Πλατέλλας, συνδυάστηκαν στο 75΄ και ο τελευταίος έγραψε από κοντά το 2-0 καθαρίζοντας το ματς. Ενα γκολ που χρειαζόταν απεγνωσμένα ο 26χρονος μεσοεπιθετικός, που έπαιξε για πρώτη φορά στη Super League μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (17/10). Αμέσως μετά (78΄) με «μαγικό» τακουνάκι του Τζεμπούρ, ο Μάνταλος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, ο οποίος απέκρουσε. Ο Αλγερινός έχασε την ευκαιρία να «σπάσει το ρόδι» για τη φετινή σεζόν λόγω… Κυριακίδη, που απέκρουσε διαδοχικές κεφαλιές του στο 88΄ και το 89΄, η δεύτερη μάλιστα ήταν επέμβαση με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας. O Τζεμπούρ όμως ήταν ασταμάτητος και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μάνταλος, απέκρουσε έξοχα ο Κυριακίδης.

Στα «συν» της ΑΕΚ από το σημερινό ματς, η αμυντική λειτουργία. Σε 93 λεπτά αγώνα ο Παναιτωλικός δεν πάτησε (κυριολεκτικά) ούτε μία φορά στην αντίπαλη περιοχή. Το 4-3-3 του Πογέτ αποδίδει καρπούς στον ανασταλτικό τομέα. Μένει να γίνει το ίδιο και στον δημιουργικό. Το κακό «φεγγάρι» στο οποίο βρίσκεται ο Πέτρος Μάνταλος κάποτε θα σβήσει, ενώ ταυτόχρονα θα πρέπει να λυθεί οριστικά το θέμα του σέντερ φορ. Ο Τζεμπούρ που σήμερα βρέθηκε σε στοιχειωδώς καλή ημέρα, κατάφερε μέσα σε είκοσι λεπτά να προσφέρει ό,τι δεν είχαν καταφέρει όλοι όσοι αγωνίστηκαν σ΄αυτή τη θέση στους προηγούμενους τρεις αγώνες της ΑΕΚ.

Διαιτητής:
Γιάχος (Χίου)

Κίτρινες: Μάνταλος, Σιμόες – Παπάζογλου, Κάπελ, Μάρκος Πάουλο

Κόκκινη:
Μάρκος Πάουλο (87΄-δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ):
Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Αρθο (85΄ Λαμπρόπουλος), Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης (69΄ Τζεμπούρ), Μπουονανότε (60΄ Πλατέλλας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας (80΄ Ζαρκάδας), Κούσσας, Μάκος, Κέβιν, Παπάζογλου, Μάρκος Πάουλο, Ουαρντά (68΄ Κουτρομάνος), Βιγιαφάνες, Καπέλ (58΄ Ρουσκουγέδα), Μαρκόφσκι

* Εκτός αποστολής για πρώτη φορά από την αρχή της περιόδου έμεινε ο Μακόλεϊ Κρισάντους. Μαζί του και ο Ανταμ Τζανετόπουλος που έως τώρα δεν έχει πάρει ούτε λεπτό συμμετοχής στο πρωτάθλημα από τότε που έφυγε ο Τραϊανός Δέλλας.

* Ως συνήθως, οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΚ εισήλθαν στο γήπεδο μετά την έναρξη του αγώνα, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την Κάρτα Φιλάθλου. Σε σχέση, πάντως, με τους προηγούμενους αγώνες, δεν… άντεξαν πολύ και άρχισαν να πιάνουν τις θέσεις τους στο 15΄.