Η βαριά φανέλα του Αρη κόμπλαρε τον Ατρόμητο

Ο Αρης χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και με τον στόμφο και μόνο της μεγάλης ομάδας πέρασε από το Περιστέρι ενα διαδικαστικό απόγευμα! Η βαριά φανέλα του Αρη εκανε εντονη την παρουσία της στο παιχνίδι αυτό.

Ο Άρης έγινε η τρίτη χρονικά ομάδα που κατέκτησε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Μετά τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ, οι “κίτρινοι” πέρασαν στους “4” μετά το 0-1 στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου.

Ο Λάρσον στο 14′ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, που χάρισε στην ομάδα του πρόκριση σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2010.

Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα.

Ο Άρης παρατάχθηκε με τον Ιντέγε στη γραμμή κρούσης, τον Λάρσον στη θέση “10” και τον Γκάμα αριστερά, αν και άλλαζαν πλευρές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι δυο τους, μαζί με τον Ματίγια, ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στο πρώτο 45λεπτο. Το ματς ξεκίνησε με λανθασμένη διαιτητική απόφαση, που για καλή τους τύχη δεν είχε την επιθυμητή για τον Ατρόμητο κατάληξη, αφού το σουτ του Βέλλιου από θέση βολής πέρασε άουτ. Κακώς καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ ο φορ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 9′ με την κεφαλιά του Ιντέγε που πέρασε ελάχιστα άουτ και ακολούθησε το 0-1. Ο Γκάμα πέρασε φανταστική πάσα στο χώρο και ο Λάρσον με εξίσου καταπληκτικό πλασέ με το εξωτερικό νίκησε τον Μέγιερι.

Ο Παντελίδης κατά τη διάρκεια του πρώτου μισού πήρε την απόφαση να αλλάξει πλευρές τους Νταβιώτη και Ενσικουλού. Ο πρώτος πέρασε αριστερά και ο δεύτερος δεξιά. Αυτή η αλλαγή όμως δεν απέδωσε καρπούς.

3. ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗ
Τα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο. Μόνο κάρτες, η μία μετά την άλλη. Καθώς κυλούσε ο χρόνος, ο Σάββας Παντελίδης πήρε την απόφαση να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Όταν στο 61′ ο Μανούσος αντικατέστησε τον Ενσικουλού με τον Μανούσο, ο τελευταίος πήγε να παίξει δίπλα στον Βέλλιο, ο Ανδρούτσος πέρασε αριστερά και ο Νταβιώτης δεξιά. Και όταν στο 68′ ο μεσοεπιθετικός Ραμπέγιο αντικατέστησε τον Κιβρακίδη, δεξιός μπακ πήγε ο Ανδρούτσος και ο Μανούσος αριστερός εξτρέμ. Δεν μπορούσε να μη ρισκάρει ο προπονητής του Ατρόμητου, αλλά και πάλι, οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν το μηδέν στην άμυνα με περίσσια ευκολία.

Πολύ καλοί στην άμυνα οι παίκτες του Μίκαελ Ένινγκ, έκλειναν πολύ σωστά τους χώρους και όσο περνούσαν τα λεπτά έφευγαν ταχύτατα και πολύ απειλητικά στην κόντρα επίθεση.

4. ΚΡΑΤΗΣΕ ΧΑΛΑΡΑ ΤΟ 0-1
Ο Ατρόμητος ήταν πίσω στο σκορ, χρειαζόταν δύο γκολ, αλλά η ομάδα που έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία στο δεύτερο μισό ήταν ο Άρης. Ο Φετφατζίδης πέρασε μια εξαιρετική πάσα στον Ιντέγε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από δεξιά, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από το δοκάρι. Το έψαξε το γκολ ο Νιγηριανός, που είχε στο παιχνίδι τρεις πολύ καλές στιγμές για να το πετύχει, δίχως να το καταφέρει.

Στο 88′ ο Ένινγκ πέρασε εκτός αγώνα τον Φετφατζίδη και έβαλε μέσα τον Σόουζα. Ένας αμυντικός στη θέση ενός εξτρέμ, δηλαδή. Σαφής ο στόχος του Γερμανού να “κλειδώσει” το μηδέν. Η τελευταία του κίνηση από τον πάγκο στο 91′, αλλαγή δεξιού μπακ (Σούντγκρεν – Ροζ). Στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων που κρατήθηκαν, δεν άλλαξε κάτι. Ο Άρης κατέκτησε δίκαια τη νίκη – πρόκριση, δείχνοντας πως από τον Ατρόμητο έχει καλύτερο σύνολο.